Copywriting w HR i Employer Branding: 10 frazesów, które psują teksty rekrutacyjne

Stworka ze zdjęcia powyżej nazwałem „FRAZESEK”. To on podkrada konwersję z tekstów rekrutacyjnych i EB-owych! W jaki sposób? Sztampowe pustosłowie i korporacyjne zaklęcia potrafią zniechęcić potencjalnych kandydatów i kandydatki już na dzień dobry. Niektóre słowa budują także gruby mur pomiędzy firmą a grupą docelową zamiast lokować przyjazny wizerunek pracodawcy w głowach odbiorców. Krótko mówiąc Copywriting ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ofert pracy, reklam rekrutacyjnych oraz całej komunikacji w ramach Employer Branding.

Zerknij na 10 komunikatów używanych często w świecie HR, które zniechęcają od pierwszego wejrzenia.

💩Jesteśmy wyjątkową firmą
💩Naszą największą wartością są ludzie
💩Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie
💩Przyjazne środowisko pracy
💩Praca w młodym dynamicznym zespole (prawdziwy mocarz)
💩Zapewniamy niezbędne narzędzia pracy
💩Przyjazna kultura organizacyjna
💩Zapewniamy możliwość rozwoju
💩Jesteśmy liderem branży
💩Wyróżnia nas pasja i kompleksowa oferta

Komunikacja w rekrutacji – dobre praktyki

W jaki sposób przełączyć sztampową komunikację rekrutacyjną w skuteczny Copywriting? W pierwszej kolejności trzeba podrzeć stare mapy mentalne i spojrzeć na swoją firmę, kulturę organizacyjną, benefity oraz wartości oczami kandydatów i kandydatek z konkretnych grup docelowych. Tylko wtedy mamy szansę zmienić nasze oferty pracy, posty na LinkedIn, newslettery oraz teksty na stronie „Kariery” w platformę skutecznej rekrutacji. A teraz czas na konkrety

Komunikacja Human to Human (H2H) w rekrutacji

Bryan Kramer w swej świetnej książce marketingowej „There is no B2B or B2C. It’s H2H” porównuje przyjazną komunikację do miłej rozmowie przy kawie. Jeśli spojrzymy na kreację naszych treści w ten sposób, to natychmiast zaczną przychodzić do głowy konkretne sformułowania, które odpowiadają na pytania, jakie chcą zadać nam odbiorcy. Wyobraź sobie, że do potencjalnej kandydatki do pracy w dziale administracyjnym mówisz: „Naszą firmę wyróżnia przyjazna atmosfera oraz nowoczesna kultura organizacyjna”. Twoja rozmówczyni spojrzałaby na Ciebie jak na człowieka z inne planety i zapytałaby, co tak naprawdę masz na myśli. Skoro taka byłaby jej reakcja, to dlaczego pisząc teksty rekrutacyjne i EB-owe często wpadamy w pułapkę pustosłowia?

To kwestia starych map mentalnych, przyzwyczajenia i korporacyjnych nawyków redakcyjnych. Jeśli chcesz pójść w kierunku przyjaznej komunikacji H2H, to pamiętaj jednocześnie aby posługiwać się językiem dopasowanym do konkretnej grupy docelowej. Inaczej przecież będziesz rozmawiać przy kawie z informatykiem, inaczej z pracownikiem produkcji i inaczej z managerem wyższego szczebla. Nie zmienia to faktu, że w każdym przypadku możesz przełączyć frazesy na konkrety opakowane w przyjazną formę.

Przykłady

  • W naszej firmie panuje przyjazna atmosfera. Vs. Zwracamy się do siebie po imieniu i szanujemy swoje zdanie.
  • Jesteśmy liderem branży Vs. Jesteśmy największą firmą budowlaną w Wielkopolsce.

Chcesz dowiedzieć się więcej?